Většina grafiků má přesah do dalších oborů úzce souvisejících s kreativitou a ten zbytek mi vždy přijde, že svůj přesah „vybíjí“ při sportu a cestování. Znám velmi málo kreativců, kteří by jen seděli u plátna pro klienty a tvořili čistě uživatelsky.
Já si své přesahy již nějakou dobu zkouším neustále rozšiřovat. Baví mě vytvářet a kutit, cestovat a společensky se angažovat. Nejsem introvert, i když jsem často velmi ráda sama. Postupem času jsem se naučila snad všechny ruční práce, práce se dřevem od vyřezávání, vypalování až po tvorbu soch pomocí motorové pily.
Většinu z těchto aktivit i sdílím na svém blogu Kreativní Brabec.
Nicméně jsem si říkala, že jsem primárně grafik. Umím to s tužkou a malba mi není cizí. Proč tedy nepropojit svou kreativní podstatu s tou profesionální? Moc práce, málo času, prokrastinace, děti, tisková příprava a jednoduše cokoliv si dosadíte za „proč to nejde“ vám vyplivne ten důvod, proč jste to ještě neudělali.
Jak tedy na to, abyste měli čas i na další projekty a kreativitu?
Timemanagement
Důležitá jsou pravidla a sebekázeň. Vím…to se jí to kecá:) Avšak nastavením pravidel nezískáte okovy, ale naopak volnost. Toto není žádné moudro z klobouku a určitě jste to slyšeli již mockrát, ale to asi proto, že to funguje.
Jasný…nenechávejte děti přivázané k rohu postýlky, abyste si mohli odškrtnout, že o děti je postaráno. To nebyla ta message. Ta message je o tom, umět si čas správně rozvrhnout tak, abyste měli vše hotovo a cítili se vnitřně uspokojení a v klidu.
Zvláště s dětmi jsem již nemohla být ta tápající, vše a vlastně nic stíhající osoba, která v klidu ukousne ze svého času po večerech a případně vše dodělá. Děti vám dají takový řád, že i ten nejchaotičtější člověk se bude muset přizpůsobit a trochu se nad sebou zastavit a zamyslet.
Jako freelancer si nemohu dovolit jít plně na mateřskou, protože tím končím a zpřetrhala bych všechno, co jsem doposud budovala. Na druhou stranu ale ten nový človíček potřebuje lásku a vaši přítomnost, tak jak na to? (toto neplatí jen pro maminky)
Z mé zkušenosti vím, že mohu čas dělit, ohýbat a přizpůsobovat dle potřeby a to předtím, než ta chvíle nastane. Většina klientů nechává pondělí téměř bez mailů nebo píše až později přes den a odpoledne. Je to jednoduše proto, že sami mají po víkendu co dělat, aby se naladili na pracovní tempo.
To samé platí o pátku, kdy se většina klientů již vidí jinde (chata, párty, klid, rodina) a nemá takovou snahu něco dotáhnout, urgovat a i když ano, tak vy víte, že se k tomu už třeba ani nedostanete a můžete to přehodit na další pracovní týden.
Z toho vyplývá, že úterý, středa a čtvrtek jsou často profesně velmi exponované dny a snažte se i vy být v tyto dny produktivní. Jsou to ty dny, kdy vám chodí nejvíce mailů, telefonátů, sami upravujete design a připravujete návrhy. Co nestihnete v tyto dny, přehoďte na příští týden. Zároveň ale opravdu zkuste dodělat vše, co se do pracovního času těchto dnů vejde.
Zároveň nám tedy vyplývá, že pondělí a pátek často u počítače nebo kreativní činnosti jste, ale mailů a telefonátů je méně a nikdo se na vás nebude zlobit, když oznámíte, že se na projekt/připomínku rádi podíváte zítra nebo na začátku příštího týdne.
Věnujte se v tyto dny těm ostatním kreativním činnostem, které tak milujete. Můžete kreslit, psát knihu, věnovat se vedlejším projektům nebo být na plno bez pomoci chův nebo babiček s miminkem a rodinou.
Výsledek
Podle rozložení pracovního týdne předem již vím, kdy nemusím ráno jít k počítači a „čekat“ na nějaký feedback, ale vzít rovnou do ruky tužku, tablet, akvarelový papír a vrhnout se na ilustrace k vedlejším projektům. Na freelancery je na rozdíl od fulltime grafiků naloženo mnohé, od práce, sebepropagace, obsluhy sociálních sítí, doplňování referencí, administrativy až po péči o domácnost.
Odměnou je nám ale svoboda, kterou ne každý umí uchopit a přizpůsobit si ji pro sebe a vlastní efektivitu. Nejdříve si musíte nastavit pravidla, abyste byli v klidu se sebou a všehomírem, ale poté již jen sklízíte ovoce vlastního nastavení.
U mě je to možnost určovat pracovní a nepracovní dny. Užívat času s dětmi a rodinou. Věnovat se sama sobě. Odvádět skvělou práci v klidu a s více otevřenou myslí. Tvořit nové produkty od prvního osahání materiálu až po finální výrobky jako ty, které jsou v úvodu celého článku.
Jaké je to u vás? Umíte si nastavit hranice nebo ještě trochu tápete?